Çerez Örnek
Telefon
WhatsApp
Kondenser Nedir?
Kondenser Nedir?

Soğutucu sistemlerin dış kısmında ya da yalıtım malzemelerinin iç kısmında bulunan kondenser, soğutmayı yapan malzemenin içeriye gaz olarak girdikten sonra ısısını etrafına dağıtarak sıvı hale dönüştüğü bölümdür.

Düz boruların kıvrım sayısı artırılarak yoğuşturucunun ısıyı havaya atması sağlanmaktadır. Böylece soğutucu madde aşırı soğuk sıvı hale geçmektedir. Soğutma işlemlerinde genel prensip kompresör ile sıkıştırılan sıcaklığı ve basıncı artırılan gaz kondenserde sıvı hale geçmekte ve ısısını dış ortama vermesidir.

Kondenser kabini içinde kondenser bobini, bir fan, bir kompresör ve çeşitli kontrol malzemeleri bulunmaktadır. Kondenser bobini, alüminyum borudan ya da alüminyum kanatlı bakır borulardan üretilmektedir. Bu sayede ısının hızlı bir şekilde aktarımı yapılmaktadır. Kompresör ise soğutma sistemlerinde, soğutucuyu sıkıştırdığı ve gaz halinde bobine pompaladığı için büyük önem taşımaktadır.

Kondenser Çeşitleri

Soğutma sistemlerinde,

 1. Su Soğutmalı Kondenserler
 2. Hava Soğutmalı Kondenserler
 3. Evaporatif Kondenser

şeklinde üç çeşit kondenser bulunmaktadır.

Su Soğutmalı Kondenser

Büyük kapasite isteyen soğutma sistemlerinde kullanılan Su Soğutmalı Kondenser, kurulum ve işletme maliyetleri açısından en ekonomik olanıdır. Bu tip kondenserler tasarlanırken, ısıl geçirgenlik, suyun kirlenme katsayısı, su devresindeki basınç düşümü, akışkanın aşırı soğutma seviyesi ve kanat verimi gibi veriler göz önünde bulundurulmaktadır.

Hava Soğutmalı Kondenser

Bu tip kondenserlerde gaz fazında bulunan soğutucu akışkan hava yolu ile soğutulmaktadır. Sıklıkla tercih edilen Hava Soğutmalı Kondenserler, soğutma sistemlerinin bir çoğuna uygulanabilmektedir.

Kurulum ve işletme maliyetlerinin az olması, basit olması, tamir ve bakımlarının kolay olması bu tip kondenserlerin tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Hava Soğutmalı Kondenserlerde ısı alışverişi,

 • Kızgınlığın alınması
 • Akışkanın soğutulması
 • Aşırı Soğutma

şeklinde üç aşamada yapılmaktadır.

Hava soğutmalı kondenserler,

 • Tabii çekişli (statik) kondenserler
 • Cebri çekişli (dinamik) kondenserler

şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Statik olan kondenserler sessiz çalışmakta ve bu sebeple evlerde bulunan buzdolapların da kullanılmaktadır.

Dinamik kondenserler ise fanlıdır ve yüksek soğutma kapasitesi içermektedir. Pencere tipi klimalarda, ticari amaçlı şarküteri muhafazasında, pastanelerde vb. soğutucularda dinamik kondenserler kullanılmaktadır

Evaporatif Kondenserler

Yoğuşmanın, hava hareketi ve su spreyinin bir arada kullanılmasıyla sağlandığı Evaporatif Kondenserler, hızlı kirlenmekte ve çabuk arıza vermektedir. Bakım ve servis durumları düşünüldüğünde çok ta tercih edilen kondenser tipi değildir ve gün geçtikçe kullanım sayılarında da azalma görülmektedir. Bu tip kondenserler

 • Soğutma serpantini
 • Su püskürtme ve dolaşım sistemi
 • Hava sirkülasyon sistemi

olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır.

Kondenser Nedir?
 • Etiketler:

TEKLİF FORMU